English
Opis wydarzenia
Kiedy, gdzie
20 lipca, 19:00
Helios 1
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 40
żółte: 22
czerwone: 41
dj rekonstruuje
~ krzysiek_slejw
Rebirth of a Nation
reż. Paul D. Miller aka DJ Spooky that Subliminal Kid / USA 2004 / 100’

O wydarzeniu

Amerykanin Paul D. Miller, nagrywający jako DJ Spooky, od blisko 15 lat porusza się we wszechświecie rozpiętym między dwoma (a czasami i trzema) gramofonami oraz mikserem, równolegle pisze książki i eseje, a także wykłada na European Graduate School w Szwajcarii. W jego książkach Sound Unbound i Rhythm Science możemy doszukać się filarów, na których opiera się jego strategia artystyczna. W przeciwieństwie do większości didżejów, których praca sprowadza się do selekcji utworów podanych w formie zmiksowanej na imprezie, Miller postrzega swoją rolę szerzej. W wielowątkowym strumieniu sztuki, kultury, mediów i rozrywki stopionych w jedno didżej – jego zdaniem – pełni rolę „kulturowego filtra”, który pomaga odnaleźć nam porządek w chaosie. Miks umożliwić ma zaś połączenie odległych, często nieprzystających do siebie idei – niekoniecznie muzycznych. Stąd w miksach Spooky’ego, obok podkładu muzycznego, można znaleźć Jamesa Joyce’a czy Williama S. Burroughsa czytających swoje teksty. Selekcja w tym procesie sama staje się narracją, gdyż połączenie dwóch niegdyś użytych elementów generuje nowe znaczenie i nową jakość.

Wejście w świat ruchomych obrazów jest dla Millera naturalnym rozwinięciem jego praktyk na polu muzyki. W 2004 roku miał premierę największy multimedialny projekt Spooky’ego – Rebirth of a Nation, wydany dwa lata później na DVD. Projekt jest swobodnym remiksem kontrowersyjnej superprodukcji D.W. Griffitha Narodziny narodu  z 1915 roku, która weszła do kanonu współczesnego kina dzięki nowatorskim jak na owe czasy zabiegom operatorskim i reżyserskim. Film Griffitha, postrzegany dziś jako propagandowy obraz opowiadający historię Ameryki jednoczącej się po wojnie secesyjnej, ma etykietkę rasistowskiego i zdaniem Millera otwiera erę wielkobudżetowych manipulacji medialnych. Rebirth of a Nation to skrócony o blisko połowę materiał wyjściowy zaczerpnięty od Griffitha i wzbogacony o odautorskie komentarze (również muzyczne – w tym kompozycje Millera wykonane i zarejestrowane przez The Kronos Quartet) nawiązujące do współczesnych problemów społecznych nękających Amerykę. DJ Spooky subtelnie dekonstruuje znaczenia zawarte w filmie i na nowo stawia elementarne pytania o to, czym jest prawda.

Kamil Antosiewicz


Na 1. AFF zobaczymy remiks audiowizualny Rebirth of a Nation będący oryginalnym przetworzeniem kontrowersyjnego filmu Narodziny narodu D.W. Griffitha z 1915 roku. Po performansie ciąg dalszy rozpusty dźwiękowej (a nawet jej multilikacja) – w klubie Eter (20.10.2010, godz. 22.00) ruszamy w tany, za konsoletami – któż by inny – mistrz DJ Spooky.

Bilety na koncert już w sprzedaży:

 

DJ Spooky, foto: Mike Figgis

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera