English
O programie 1. AFF

W programie zostało pokazanych około 80 filmów, w tym około 40 nowych i najnowszych.

Filmy nowe zostały podzielone na następujące sekcje:

I. HIGHLIGHTS - galowe pokazy najnowszych głośnych tytułów, premiery nowych filmów wielkich reżyserów, gwiazdy.

II. SPECTRUM - panorama współczesnego kina amerykańskiego, nowe filmy fabularne: "filmy środka", filmy znanych twórców, nowe talenty, ciekawe zjawiska (15 tytułów, między innymi   Don’t Go in the Woods w reżyserii Vincenta D’Onofrio).

III. AMERICAN DOCS - filmy dokumentalne: najważniejsze produkcje sezonu, w dużej mierze ukazujące oblicze Ameryki, ale i obrazy realizowane przez Amerykanów w innych zakątkach świata, podejmujące wszelkie tematy (15 tytułów, tu film Stevena Soderbergha o niedocenianym artyście, Spaldingu Grayu, And Everything Is Going Fine).

IV. ON THE EDGE - odkrycia, eksperymenty, filmy autorskie, często "na granicy" dotychczas uznanych form i dopuszczalnych treści (5 tytułów, choćby hipnotyczne Double Tide Sharon Lockhart).

Filmy, które będą miały na festiwalu polskie premiery w sekcjach SPECTRUM i AMERICAN DOCS, wezmą udział w konkursie; zostaną poddane ocenie widzów i będą ubiegać się o nagrodę publiczności w dwóch kategoriach: film fabularny (10 000 dolarów) i dokumentalny (5 000 dolarów).

Ponadto dwie sekcje przeglądowo-sentymentalne:

V. DEKADA NIEZALEŻNYCH - 15 niezależnych filmów amerykańskich, które "grasowały" na naszych ekranach w ostatnich dziesięciu latach. Filmy znane mniej lub bardziej, ale cenione i wyznaczające nurty do dziś obecne w kinie; najważniejsze nazwiska, czyli na przykład: Gus van Sant, Jim Jarmusch, Wes Anderson, Darren Aronofsky.

VI. ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM (EVERGREENS, czyli klasyka klasyki) - 10 tytułów z pełnego przekroju kina amerykańskiego: od Chaplina do Allena przez Przeminęło z wiatrem, Casablancę, Obywatela Kane'a, Bonnie i Clyde i inne…

 

Retrospektywy

W ramach pierwszej edycji AFF odbyła się pełna retrospektywa twórczości Johna Cassavetesa (1929-1989) - reżysera, aktora i scenarzysty, który obok Orsona Wellesa jest najwybitniejszym niezależnym filmowcem działającym w obrębie kina amerykańskiego. Do jego najciekawszych filmów należą: Cienie (Shadows, 1959), Twarze (Faces, 1968), Kobieta pod presją (A Woman under the Influence, 1974) czy Premiera (Opening Night, 1977).

Więcej o retrospektywie Johna Cassavetesa >

 

Wydarzenia specjalne

Paul Miller aka DJ Spooky, Rebirth of a Nation

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera