English
Główna
Aktualności
20 paź 10
American Film Festival rozpoczęty!

Dziś, w środę 20 października rozpoczęła się pierwsza edycja AMERICAN FILM FESTIVAL (AFF), nowego festiwalu filmowego we Wrocławiu, który jest pierwszym i jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, a obok festiwalu w Deauville we Francji, jest także wyjątkowy w skali europejskiej.

Podczas pięciu festiwalowych dni pokazanych zostanie 96 filmów, w tym około 50 nowych spośród których 46 tytuły będą miały swoje polskie premiery, w tym 12 tytułów zostanie zaprezentowanych w Europie po raz pierwszy. Odbędą się spotkania z twórcami, koncert oraz wydarzenia specjalne.

AFF będzie okazją do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, a przez nią również z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. Na festiwalu będą prezentowane zarówno najnowsze tytuły uznanych reżyserów, jak również dzieła nieznanych twórców. Poprzez pokazywanie różnorodnego kina z Ameryki, festiwal będzie się starał odkłamywać wizerunek Stanów Zjednoczonych, postrzeganych jako wielki supermarket wytwarzający produkty - także filmowe - na globalny rynek.

Festiwalowe filmy będą prezentowane w ośmiu sekcjach: HIGHLIGHTS, SPECTRUM, AMERICAN DOCS, ON THE EDGE, RETROSPEKTYWA: JOHN CASSAVETTES, DEKADA NIEZALEŻNYCH oraz ZAGRAJ TO JESZCZE RAZ, SAM oraz POKAZY SPECJALNE.

Festiwal otworzył audiowizualny remiks Rebirth of a Nation Paula D. Millera znanego jako DJ Spooky (Kino HELIOS, sala 1, środa, 20 października, godz. 19.00). Projekt jest swobodnym remiksem kontrowersyjnej superprodukcji D.W. Griffitha Narodziny narodu /Birth of a Nation/ z 1915 roku, która weszła do kanonu współczesnego kina dzięki nowatorskim jak na owe czasy zabiegom montażowym i reżyserskim. Rebirth of a Nation to skrócony materiał wyjściowy zaczerpnięty od Griffitha wzbogacony o odautorskie komentarze, również muzyczne - w tym kompozycje Millera wykonane i zarejestrowane przez The Kronos Quartet, nawiązujące do współczesnych problemów społecznych nękających Amerykę. DJ Spooky subtelnie dekonstruuje znaczenia zawarte w filmie i na nowo stawia elementarne pytania o to, czym jest prawda.

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera