English
Opis filmu
Seanse
brak seansów
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 180
żółte: 79
czerwone: 43
oryginalne
~ lovigus
dla Ellen Page trzeba koniecznie sie wybrac ;)
~ Basik90
obowiązkowa
~ ewabora
24 nie, 1 sierp nie da rady, MUS 27
~ ewamkukula
koniecznie
~ kasia.adamowicz
może
~ koziolek
hmm...być moźe warto?
~ solange83
zapowiada się średnio, ale raczej zobaczę
~ muzka
być może...
~ psubrat
Nie warto!
~ waszkas
Przypadki Tracey
The Tracey’s Fragments
reż. Bruce McDonald / Kanada 2007 / 77’
napisy: polskie i angielskie

Obsada

Ellen Page, Maxwell McCabe-Lokos, Ari Cohen, Erin McMurtry

Opis filmu

Bruce McDonald w filmie Fragmenty Tracey pokazuje nieskrystalizowane jeszcze myśli i uczucia zagubionej nastolatki Tracey Berkowitz (Ellen Page) w innowacyjnej oprawie wizualnej, na podzielonym ekranie. Tytułowa bohaterka wyrusza z rodzinnego miasteczka do Winnipeg w poszukiwaniu zaginionego brata. Bez środków do życia, włóczy się po ulicach nieznanego miasta i spotyka wyalienowanych, samotnych ludzi. Musi sobie także poradzić ze wspomnieniami o dysfunkcyjnej rodzinie i z wciąż żywymi uczuciami do byłego chłopaka. Na swojej drodze w głąb miasta i własnych uczuć, Tracey dostrzega czasami swego zaginionego brata - a przynajmniej tak jej się wydaje. Niespójne, fragmentaryczne myśli i działania głównej bohaterki są odzwierciedlone w nerwowej, podzielonej lub rozbitej strukturze obrazu. Osiągając momentami styl kinowego kubizmu, McDonald odważnie łączy formę i treść w niepokojącym i nadzwyczajnie przekonującym obrazie zranionej psychiki.

Tom McSorley


Dysfunkcyjna rodzina, dojrzewająca, nienawidząca siebie i swojego ciała nastolatka, bunt i tragedia. Tracey (w tej roli błyskotliwa i nagradzana Ellen Page) prowadzi pierwszoosobową opowieść o swoich inicjacjach - w sferze przyjaźni, seksu i przemocy. Reżyser kręcił film dwa tygodnie, ale postprodukcja zajęła mu dziewięć miesięcy - i to widać.

Fragmenty Tracey to jedno z najciekawszych i najodważniejszych zastosowań poliwizji, czyli multiplikacji ekranowej, wielości obrazów. Kadry są tu w ciągłym ruchu - mnożą się do trzech, czterech, siedmiu, a nawet 13 części, dzielą się poziomo, pionowo i na skos, scalają z powrotem, barwią pod wpływem filtrów, przenikają i nakładają, przemieszczają się z lewej na prawą, z góry na dół. Dzięki temu oglądanie filmu jest nieustającą przygodą i fascynującym percepcyjnym wyzwaniem. Fragmentacja obrazuje dezorientację bohaterki i chaos wkradający się do jej życia, ale stanowi też po prostu formalną zabawę, pokazującą horyzonty współczesnego montażu wertykalnego, możliwego dzięki wideo-artowi, komputerom i Internetowi. Jeśli chodzi o to ostatnie medium, reżyser po oficjalnej premierze filmu zaprosił wszystkich chętnych do udziału w konkursie na ułożenie własnej wersji tych puzzli.

Jan Topolski

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera