English
Opis filmu
Seanse
brak seansów
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 39
żółte: 48
czerwone: 43
MA-SA-KRA - tak jak lubię
~ blaziq
29 polskie kino! 30 walka na 10 między Villą (forma teatr) a Tllenem (rosyjski film na pods dramatu) wprowadza w świat, w którym podważone zostają podstawowe wartości moralne, świat grzechu, bólu i cierpienia. Tak, ten film ma boleć.
~ ewamkukula
pod rozwagę....
~ psubrat
MA-SA-KRA - omijać z daleka
~ Aga_Stefanska
dobre! obejrzane
~ bwo
Nieruchomy poruszyciel
Unmoved Mover
reż. Łukasz Barczyk / Polska 2008 / 93’
napisy: angielskie

Obsada

Jan Frycz, Marieta Żukowska, Szymon Mysłakowski, Katarzyna Gniewkowska, Andrzej Chyra, Stanisława Celińska, Thomas Schweiberer, Ireneusz Czop, Marcin Sztabiński, Kazimierz Krzaczkowski, Lara Adamczyk, Bogna Podbielska, Łukasz Simlat, Grażyna Rogowska, Filip Ochiński, Lena Czaplica, Krystian Kostow, Sebastian Łach, Piotr Łaznowski, Marcin Szostek, Robert Kowalski, Jacek Bogudziński, Ryszard Barycz, Renate Jett

Opis filmu

Nieruchomy poruszyciel wywołał medialną burzę z przyczyn pozaartystycznych, kiedy jego twórca postanowił manifestacyjnie wycofać swój film z festiwalu w Gdyni. Barczyk w ten sposób rozpoczął zaciętą debatę nad ideą festiwalu, która usunęła w cień rozmowę o wartości samego obrazu. Tymczasem film jest równie prowokacyjny, co manifestacyjny gest reżysera. Już scena otwierająca, w której zbezczeszczona zostaje hostia, wprowadza w świat, w którym podważone zostają podstawowe wartości moralne, świat grzechu, bólu i cierpienia. Jednak nie na wymowie całego filmu osadza się jego nieprzeciętność. Nieruchomy poruszyciel zaskakuje głównie sposobem prezentacji treści i jest w tym bliski doświadczeniu lektury Kafki lub sennemu koszmarowi. Przekuwa na obrazy zdefiniowane przez Antoniego Kępińskiego pojęcie lęku, niepokoju bez bliżej sprecyzowanej przyczyny. Hiperemocjonalne stany filmowych postaci, porwana narracja, uczucie osaczenia jeszcze bardziej potęgujące odczucie lęku składa się na obraz świata nieoswojonego, w którym nie można czuć się dobrze. To świat Łukasza Barczyka, który otwarcie przyznaje: Tak, ten film ma boleć.

Patryk Tomiczek

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera