English

Double Tide, reż. Sharon LockhartDouble Tide, reż. Sharon Lockhart
Aktualności
16 sie 10
Eksperyment Sharon Lockhart na 1. AFF

Projekcja Pine Flat (2005, 7. NH) była częścią podróżującej po świecie fotograficzno-filmowej wystawy. Jej bohaterami zostali mieszkańcy niewielkiego miasteczka, położonego u podnóża kalifornijskich gór Sierra Nevada, dzieci, których życiu reżyserka przypatrywała się przez długie miesiące, poddając je quasi-etnograficznym badaniom. W centrum zainteresowania Lockhart znajduje się relacja, jaka zawiązuje się w jej pracach pomiędzy fotografią a filmem. Wiele fotografii inscenizuje niczym sceny filmowe, w filmach akcentuje "fotograficzne" jakości ruchomych obrazów.

Bardziej portrecistka i formalistka, niż polemizująca z systemem analityczka, reżyserka spędziła też sporo czasu z pracownikami stoczni Bath Iron Works w Bath, w stanie Maine, otwierając serię prac, poświęconych amerykańskiej klasie pracującej. Lunch Break (Przerwa obiadowa, 2009, 9. NH) to jedno, monumentalne, hipnotyczne, trwające 87 minut ujęcie, wykonane podczas przerwy obiadowej. Uwolniona od myśli o montażu, kamera jedzie powoli niekończącym się korytarzem przez niemal całą stocznię, mijając odpoczywających, jedzących, czytających gazety, skupionych w niewielkich grupach, czy samotnych pracowników. Lockhart buduje sytuację dramatycznego spowolnienia - nim z kadru zniknie pierwsza postać, minie 6 minut, przez kolejne 7 kamera będzie mijać trójkę innych, pozwalając dostrzec wszystkie detale powoli zmieniającego się wycinka rzeczywistości.

Ścieżka dźwiękowa do filmu została stworzona we współpracy z kompozytorką i artystką dźwięku Becky Allen, biorącą udział m.in. w projektach Billa Violi, z której pomocy Lockhart korzystała już przy Pine Flat oraz z Jamesem Benningiem - reżyserem filmowym, którego filmy (m.in. 13 jezior, Ten Skies, RR) oglądaliśmy podczas kolejnych edycji NH. To właśnie jego wpływ spowodował, że kompozycyjnie doskonałe, matematycznie precyzyjne połączenie dźwięków i obrazów daje efekt industrialnej medytacji, w której przeplatają się głosy ludzi i maszyn, znane piosenki i eksperymentalna muzyka.

Dla łodzkiego Festiwalu Dialog Czterech Kultur Sharon Lockhart zrealizowała film Podwórka, którego bohaterami są dzieci z łódzkiego śródmieścia i samo miasto (film pokazywany na Berlinale, znalazł się też w nowojorskim Museum of Modern Art i w programie Images Festiwal w Toronto). Podczas 1. AFF zobaczymy jej ostatni film Double Tide, w którym - wciąż wierna eksperymentalnemu opowiadaniu o ludzkiej pracy - przygląda się zbieraczce małży na wybrzeżu Maine.

Prace Sharon Lockhart

Sharon Lockhart o swojej twórczości

Avery Hudson: Moving Painting

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera