English

Piękno reż. Oliver HermanusPiękno reż. Oliver Hermanus
Ciekawostki z przestrzeni NH
30 wrz 11
O Pięknie Hermanusa wciąż głośno

Piękno Olivera Hermanusa, laureat The Queer Palm na ostatnim festiwalu w Cannes, został oficjalnym reprezentantem Republiki Południowej Afryki w walce o Oscara. Film oglądaliśmy podczas 11. NH.

"Film Olivera Hermanusa prezentowany był w tym roku w ramach najbardziej niepokornej sekcji festiwalu w Cannes - Un Certain Regard. Obraz południowoafrykańskiego reżysera, który w radykalny i niepokojący sposób opowiedział historię "nienawiści, homofobii i rasizmu", zdobył Qeerową Palmę dla najlepszego filmu poruszającego tematykę mniejszości seksualnych.

Głównym bohaterem filmu jest Francois (Deon Lotz), przykładny ojciec i kochający mąż, który podczas wesela jednej ze swoich córek doznaje nagłej fascynacji synem przyjaciela sprzed lat, 23-letnim Christianem (model Charlie Keegan). Francois, reprezentujący stereotyp "białego człowieka u władzy", nie kryje się ze swoimi rasistowskimi poglądami oraz niechęcią wobec środowisk homoseksualnych. Ani żona, ani córki naszego bohatera nie wiedzą jednak o homoerotycznych orgiach, w których Francois bierze udział w sekretnym gronie swych zaufanych kolegów.

Producentem i współscenarzystą Piękna jest Didier Costet, który odpowiedzialny jest za najbardziej skandalizujący tytuł ostatnich lat w canneńskim konkursie - Kinatay Brillante'a Mendozy. Także w "Pięknie" wizualna dosadność erotycznych scen może wywołać szok u nieprzygotowanego na emocjonalny wstrząs widza. Chodzi szczególnie o szeroko komentowaną jedną z finałowych scen filmu. Jak jednak udowodnił Hermanus swym poprzednim filmem Shirley Adams (2009) - opowiadającym o relacji mieszkającej na przedmieściach Kapsztadu dojrzałej kobiety i jej sparaliżowanego syna - jest nie tylko skutecznym prowokatorem, ale też niezwykle świetnym obserwatorem południowoafrykańskiej społeczności. W tym kontekście Piękno jawi się jako wstrząsająca diagnoza postapartheidowskiej moralności".

(Tomasz Wolski, Gazeta Na horyzoncie)

Oliver Hermanus urodził się w 1983 w RPA. Karierę zawodową rozpoczął jako fotograf prasowy, gdzie relacjonował takie wydarzenia jak Festiwal w Glastonbury czy Szczyt G8 w Johannesburgu. Ukończył Film Media and Visual Studies na Uniwersytecie w Kapsztadzie, gdzie zdobył stypendium Uniwersytetu Kalifornii. W 2006 roku Roland Emmerich zaoferował prywatne stypendium, które pozwoliło mu ukończyć kierunek reżyserski na London Film School. W tym czasie Hermanus nakręcił wiele krótkich metraży i dokumentów. Zadebiutował świetną Shirley Adams, intymnym portretem południowoafrykańskiej kobiety, mieszkającej na biednych przedmieściach Kapsztadu, której nastoletni syn zostaje postrzelony w bójce między lokalnymi gangami i sparaliżowany.

Piękno w programie 11. NH

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera