English

Charlie bokserem fot. Łukasz UnterschuetzCharlie bokserem fot. Łukasz Unterschuetz
Aktualności
12 paź 10
Charlie wiecznie żywy i boksuje

Sir Charles "Charlie" Spencer Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889 w Londynie, zm. 25 grudnia 1977 w Vevey w Szwajcarii) to najbardziej znany hollywoodzki aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych. Stworzył charakterystyczną postać trampa, "Little fellow" z manierami dżentelmena, noszącego ciasny żakiecik, przyduże spodnie i buty, melonik, bambusową laseczkę i wąsik. Chaplin mówi o nim w swojej autobiografii: "Dżentelmen, poeta, marzyciel, samotnik, stale wyczekujący romantyczności i przygody. Chciałby natchnąć pana (Macka Senneta) mniemaniem, że jest uczonym, muzykiem, księciem, graczem w polo. Jednakże nie gardzi zbieraniem niedopałków czy okradaniem dzieci z cukierków".

Chaplin był jedną z najbardziej kreatywnych osobistości w erze niemego kina - grał w filmach, reżyserował, był producentem, scenarzystą i kompozytorem.

Od dzieciństwa występował na scenach music-hallu. W 1907 roku został zaangażowany do zespołu wodewilowego. Podczas tournée po USA zwrócił na siebie uwagę Macka Sennetta, twórcy filmowej burleski i właściciela wytwórni Keystone. Tam Chaplin reżyserował slapstickowe komedyjki, w których sam grał. W 1919 roku założył, wraz z Mary Pickford, Douglasem Fairbanksem i Davidem W. Griffithem, wytwórnię United Artists. W 1921 roku powstał jego pierwszy pełnometrażowy film - Brzdąc. Jako przeciwnik kina dźwiękowego Chaplin jeszcze w 1936 roku reżyserował nieme Dzisiejsze czasy. Przemówił dopiero cztery lata później w Dyktatorze. Po wojnie został oskarżony o sympatie prokomunistyczne i uznany za "cudzoziemca niepożądanego w USA". Ostatnie filmy nakręcił w Europie.

W programie sekcji Zagraj to jeszcze raz, Sam 1. AFF zobaczymy trzy najsłynniejsze jego filmy, pisze o nich Bartosz Żurawiecki:

Brzdąc

Dyktator

Gorączka złota


Chaplin i jego Charlie nieustannie inspirują. 19 września 2010 na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże w Gdańsku odbyła się premiera spektaklu Charlie bokserem. Jego scenariusz jest wspólnym dziełem trzech uznanych twórców z rozmaitymi doświadczeniami teatralnymi: reżysera Piotra Cieplaka, Leszka Bzdyla - tancerza i choreografa, współzałożyciela i lidera gdańskiego Teatru Dada von Bzdülöw oraz Macieja Adamczyka, założyciela i dyrektora poznańskiego Teatru Porywacze Ciał. Charlie stał się dla nich punktem wyjścia do dyskusji o sztuce.

Tym razem Charlie zagra boksera i już w pierwszej rundzie zostanie znokautowany przez Rzeźnika z Bostonu. Zanim jednak oprzytomnieje po nokaucie i stanie do Wielkiego Rewanżu, czeka go długa, nie zawsze logiczna podróż po świecie. Jej drogowskazami będą dzieła malarstwa, począwszy od malowideł w grotach Lascaux, skończywszy na sztuce współczesnej. Podróż z przymrużonym, a raczej podbitym okiem.

Piotr Cieplak: "Kiedyś, w jakiejś knajpie na telebimie zobaczyłem scenę z filmu Światła wielkiego miasta z towarzyszeniem ostrej, współczesnej muzyki i to mnie zachwyciło. Poczułem, że jest w tym zawarty ogromny ładunek znaczeń, że jest to strasznie śmieszne, ale zarazem dramatyczne. Zobaczyłem nie tylko historyczny film Charliego Chaplina, ale jakąś metaforę, że to jestem ja, to jest świat, to jest teatr..."

W roli Charliego wystąpił Leszek Bzdyl.

Charlie bokserem, Teatr Wybrzeże (wideo)

Wszystko o spektaklu Charlie bokserem

wywiad z Piotrem Cieplakiem

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera