English
Seanse
22 lipca, 10:00
23 lipca, 16:00
Pokazywany w Anja Breien - filmy krótkie 1 razem z:
17 maja – film o rytuałach, Twarze, Więzienne mury, Witaj, mój bracie!
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 26
żółte: 29
czerwone: 92
z potrzeby rytuałów
~ bejbelove
nie zachęca
~ courty
raczej nie...
~ psubrat
w opisach pojawiaja sie sformulowania w rodzaju poetycka impresja, odludny gorski krajobraz, melancholijna architektura. z drugiej strony, wiezienne mury moga byc w porzadku, ale trwaja tylko 12 minut (na 73 minuty pokazu). nic na yt.
~ blyszczacyszesciostrzal
Dorastanie
Growing Up / Vokse opp
reż. Anja Breien / Norwegia 1967 / 31'30’
napisy: polskie i angielskie

Norwegia bez granic na 11.MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu

11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty odbędzie się w dniach 21 - 31 lipca 2011.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty we Wrocławiu to największy festiwal filmowy w Polsce, uznawany za najważniejsze filmowe wydarzenie w centralnej Europie. Festiwal prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka, ciekawej formy, tematów nieobecnych w produkcjach głównego nurtu. Od lat program filmowy festiwalu bywa pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów także w obszarze innych dziedzin sztuki. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia - wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, wykłady i warsztaty składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.

Tegoroczna, 11.edycja festiwalu upłynie pod znakiem kinematografii norweskiej. W ramach projektu Norwegia bez granic odbędzie się m.in. przegląd najnowszego kina norweskiego. Wśród prezentowanych filmów znajdą się: Król wyspy skazańców Mariusa Holsta ze Stellanem Skarsgårdem - opowieść o buncie w zakładzie poprawczym na wyspie Bastoy oraz Upperdog Sary Johnsen - portret młodych mieszkańców Oslo z Agnieszką Grochowską, uznaną w Norwegii najlepszą aktorką roku.

Podczas festiwalu odbędzie się również przegląd filmów Anji Breien, jednej z najważniejszych przedstawicielek kinematografii norweskiej i głosów kina feministycznego w Europie, autorki głośnego tryptyku Żony, prowokacyjnego portretu kilku pokoleń Norweżek.

Organizatorzy zaplanowali również 4 bloki filmów dla dzieci a także warsztaty animacji poklatkowej Matsa Groruda (ograniczona liczba miejsc, zapisy pod animacja@nowehoryzonty.pl).

We wrocławskiej galerii BWA, w ramach projektu odbędzie się również pierwsza indywidualna retrospektywna wystawa twórczości Ane Lana pokazywana w Polsce pod tytułem Są we mnie wszystkie kobiety świata!. Norweski artysta wizualny i performer swoje prace pokazuje w galeriach i muzeach na całym świecie, m.in. w The Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku, Paco das Artes w São Paulo, w londyńskim Barbicanie, wystawiał je podczas 51. Biennale Sztuki w Wenecji i 10. Biennale w Stambule, bierze też udział w festiwalach filmowych, performance wideo Woman of the World pokazał m.in. na ostatnim festiwalu w Rotterdamie. Ane Lan w swoich pracach dopuszcza do głosu kobiecą personę, tkwiącą w artyście - mężczyźnie. Skupia się na relacjach pomiędzy ciałem, mediami a odbiorcą sztuki, należącym do współczesnego społeczeństwa o określonych przekonaniach, przyzwyczajeniach. Wykorzystując kobiece przebranie, tworzy wielowarstwowe konstrukcje tożsamości w oparciu o stereotypy i klisze w powiązaniu z psychoanalizą, pojęciami gender, tożsamości etnicznej, multikulturowości w globalnej wiosce.

Festiwal wydaje również książkę Kino Norwegii. Ten zbiór pod redakcją Jana Erika Holsta (Norweski Instytut Filmowy) i Pawła Urbanika jest pierwszą w Polsce i jedną z pierwszych na świecie monografii kina Norwegii. Artykuły umieszczone w zbiorze rekonstruują zarówno estetyczną, jak i instytucjonalną ewolucję kinematografii norweskiej, omawiają najpopularniejsze gatunki i tematy, tradycję adaptacji literackich, a także politykę autorską (wyróżniając takich twórców jak Tancred Ibsen, Arne Skouen, Edith Carlmar, Liv Ullmann czy Anja Breien). Zbiór zamyka artykuł o koprodukcjach polsko-norweskich.

W dniach 26-28 lipca odbędzie się Polsko-Norweskie Forum Koprodukcyjne. Jest to wspólne przedsięwzięcie MFF Nowe Horyzonty i Norweskiego Instytutu Filmowego realizowane w ramach projektu Norwegia bez granic współfinansowanego ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Wydarzenie ma formę indywidualnych pitchingów projektów filmowych przez producentów z Polski i Norwegii. W tym celu wybranych zostało po pięć projektów z obu krajów będących na różnych etapach produkcji, które są promowane i omawiane podczas Forum. Wydarzenie jest doskonałą okazją do nawiązania kontaktów, znalezienia koproducentów, a także przyszłego dystrybutora lub agenta sprzedaży dla filmu.

Partnerami wydarzenia są: Norwegian Film Institute oraz Music Export Norway z Oslo. Bardzo dziękujemy również Królewskiej Ambasadzie Norwegii za pomoc przy festiwalu.

 

Całkowita wartość projektu: 1 017 273,00 PLN. Dofinansowanie z Funduszu Wymiany Kulturalnej (FWK): 795 000,00 PLN
Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Wymiany Kulturalnej w ramach Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera