English
Opis filmu
Seanse
20 lipca, 19:00
Helios 6
23 lipca, 09:45
Helios 1
24 lipca, 22:15
Helios 7
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 39
żółte: 24
czerwone: 73
Widziałam, nie za bardzo mimo miłości do Murraya
~ mnemmosyne
Broken Flowers
reż. Jim Jarmusch / USA, Francja 2005 / 106’
napisy: polskie

Obsada

Bill Murray, Julie Delpy, Jeffrey Wright, Sharon Stone, Tilda Swinton

nagrody

Cannes IFF 2005 – wielka nagroda jury, Cambridge FF 2005 – nagroda publiczności, San Diego Film Critics Society Awards 2005 – najlepszy aktor drugoplanowy

Opis filmu

Broken Flowers to nowy rozdział w kinie Jarmuscha, choć temat wydaje się dla niego typowy: starzejący się mężczyzna odwiedza dawne kochanki, żeby sprawdzić, czy ma z którąś syna. Pozornie mamy tu sporo cech stylu Jarmuscha: kino drogi pełne statycznych scen, postaci skonsternowane swoim zachowaniem, wrażenie docierania w podróży do ulotnego sensu, sceny pełne zamierzonej niezręczności. A jednak ton tej opowieści jest radykalnie odmienny od wcześniejszych filmów Jarmuscha. Zniknął gdzieś wewnętrzny chichot, którym podszyty jest jego świat.

Gdyby zestawić Jarmuscha z Lynchem, okazałoby się, że mamy dwóch filmowców sięgających po zaskakująco podobne środki, ale osiągających odmienny efekt. U Lyncha statyczność, konsternacja, „nicniedzianie się” wywołuje niepokój, jego filmy są groźne. U Jarmuscha te same zabiegi wywoływały zwykle komiczny efekt – czujemy absurdalną śmieszność sytuacji, cisza i niezręczność są nośnikiem komizmu, a nie niepokoju. W Broken Flowers jest inaczej. To lynchowski film Jarmuscha. Statyczne sceny, przeciągane momenty spotkań, chwile poszukiwania w cudzej twarzy iskry porozumienia rzadziej bawią, częściej alienują. (Co jednak nie oznacza, że Jarmusch zupełnie porzucił komizm – wystarczy popatrzeć na rewelacyjną drugoplanową rolę Jeffreya Wrighta).

To stylistyczne pokrewieństwo z Lynchem znajduje też odzwierciedlenie w zwieńczeniu fabuły, którego oczywiście nie wolno mi zdradzać. Dość powiedzieć, że końcowe sceny pozwolą nam spojrzeć w innym świetle na to, kim jest bohater i co właściwie oglądaliśmy.

Michał Chaciński

 

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera