English
Opisy filmów
Seanse
1 sierpnia, 09:45
Pokazywany w Filmy o Wojciechu Jerzym Hasie razem z:
Filmówka, odc.1, Filmy o filmach. Jabłko. O „Pożegnaniach” Wojciecha J. Hasa, Ze snu sen
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 9
żółte: 7
czerwone: 46
brak metek udostępnionych
Filmy o Wojciechu Jerzym Hasie
76’
napisy: polskie i angielskie
Filmówka, odc.1
Lodz Film School, part 1
Polska 1996 / 20’
reżyseria: Andrzej Bednarek
scenariusz: Marek Miller, Władysław Wasilewski, Andrzej Bednarek
zdjęcia: Tomasz Filipczak
montaż: Cezary Kowalczuk
obsada: Edward Zajicek, Jerzy Kawalerowicz, Mieczysław Jahoda, Wojciech Jerzy Has
producent: Konstanty Lewkowicz
produkcja: Telewizja Polska - I Program, Studio Filmowe Logos, Studio Filmowe Indeks, Łódzkie Centrum Filmowe Agencja Produkcji Filmowej
źródło kopii: Telewizja Polska
wersja językowa: polska
barwa: kolor

Pierwszy odcinek telewizyjnego serialu dokumentalnego o historii Szkoły Filmowej w Łodzi. Autorzy filmu wracają do pierwszych powojennych lat, kiedy w Krakowie powstał i działał Instytut Filmowy. Była to pierwsza po zakończeniu II wojny światowej dydaktyczna instytucja filmowa w Polsce. Kiedy krakowski instytut zakończył działalność, powstała szkoła filmowa w Łodzi. W pierwszym odcinku serialu – poza Wojciechem Hasem – początki szkoły wspominają: Edward Zajicek, Jerzy Kawalerowicz i Mieczysław Jahoda.     

Piotr Litka


Filmy o filmach. Jabłko. O „Pożegnaniach” Wojciecha J. Hasa
Films about Films. Apple. On Partings by Wojciech Jerzy Has
Polska 1999 / 18’
reżyseria: Grzegorz Jankowski, Jacek Szczerba
scenariusz: Grzegorz Jankowski, Jacek Szczerba
zdjęcia: Tomasz Madejski
montaż: Marek Skorupski
muzyka: Lucjan Kaszycki
producent: Jacek Różycki
produkcja: Program 1 TVP S.A.
źródło kopii: Telewizja Polska
wersja językowa: polska
barwa: cz.-b.

Nostalgiczny portret Pożegnań – drugiego pełnometrażowego filmu fabularnego Hasa, zrealizowanego według prozy Stanisława Dygata. Narratorami opowieści po latach są: aktorka Maria Wachowiak oraz krytyk filmowy Andrzej Kołodyński. W filmie występują także operatorzy: Mieczysław Jahoda i Jan Laskowski, aktor Bronisław Pawlik oraz kompozytor Lucjan Kaszycki.

Ja najpierw przeczytałam książkę – wspomina Maria Wachowiak – i to było na długo przed tym, kiedy w ogóle dowiedziałam się, że jest jakiś projekt, że będzie kręcony film z „Pożegnań”. Ta książka była dla nas, dla mojej generacji, podstawową powieścią tamtego okresu. Sama myśl o tym, że to będzie kręcone, a jeszcze ja jako główna bohaterka – to było dla mnie coś absolutnie dziwnego. Jak to będzie?

Znakomita kreacja Lidki, będąca debiutem Marii Wachowiak na dużym ekranie, nastrojowe zdjęcia Mieczysława Jahody, precyzyjna reżyseria Hasa i świetne dialogi Dygata wykreowały jedyny w swoim rodzaju klimat Pożegnań. I choć film ten powstał ponad pół wieku temu, oglądają go kolejne pokolenia kinomanów.

Piotr Litka


Ze snu sen
Dream after Dream
Polska 1998 / 38’
reżyseria: Adam Kuczyński
scenariusz: Maria Kornatowska, Adam Kuczyński
zdjęcia: Zbigniew Wichłacz
montaż: Cezary Kowalczuk
muzyka: Jerzy Maksymiuk
obsada: Wojciech Jerzy Has, Barbara Krafftówna, Irena Orska, Gustaw Holoubek, Jan Nowicki, Jerzy Skarżyński, Piotr Wojciechowski
producent: Zdzisław Kuczyński
produkcja: Filmowe Logos dla Agencji Produkcji Filmowej – TVP 2
źródło kopii: Telewizja Polska
wersja językowa: polska
barwa: kolor

Wielogłosowa poetycka opowieść o twórczości Hasa została zrealizowana na dwa lata przed jego śmiercią. Ze snu sen sugestywnie pokazuje warsztat reżysera, sposób pracy z aktorem i powracające w jego twórczości motywy.

Narratorem Ze snu sen jest pisarz Piotr Wojciechowski. Występują w nim: scenograf Jerzy Skarżyński oraz aktorzy z filmów Hasa – Barbara Krafftówna, Gustaw Holoubek  czy wreszcie Jan Nowicki (Józef) oraz Irena Orska. W filmie pojawia się również milczący Wojciech Jerzy Has, filmowany w swoim łódzkim mieszkaniu oraz w pustej hali zdjęciowej.

Wygoda pracy z Wojciechem Hasem – opowiada w filmie Gustaw Holoubek – polegała na tym, że Has nie przerywał ujęcia. Czekał do końca. Potem je powtarzał w tym samym wariancie. Nie poprawiał niczego. Tylko próbował jak gdyby tym sposobem – bardzo powściągliwym, zresztą – dać do zrozumienia, że być może trafi na lepsze poczucie aktora, lepsze samopoczucie, w tej samej wersji interpretacyjnej.

Ze snu sen próbuje odtworzyć klimat filmów Hasa, poprzez umiejętne łączenie kreacyjnych scen współczesnych z cytatami z dzieł reżysera, który – według jednego z bohaterów dokumentu – był poetą przemijania, czasu i poetą śmierci.

Piotr Litka

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera