English
Opis filmu
Seanse
21 lipca, 13:00
Helios 6
23 lipca, 09:45
Helios 3
24 lipca, 10:00
Helios 5
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 33
żółte: 23
czerwone: 60
arcydzieło manipulacji
~ wks
o prawie posiadania broni i jego konsekwencjach
~ mnemmosyne
już widziałem, ale polecam!!
~ m4ro
Zabawy z bronią
Bowling for Columbine
reż. Michael Moore / USA, Kanada, Niemcy 2002 / 120’
napisy: polskie

Obsada

Michael Moore, Charlton Heston, Marilyn Manson, George W. Bush

nagrody

Oscar 2003 – najlepszy dokument pełnometrażowy, Cannes IFF 2002 – nagroda na 55. rocznicę festiwalu, San Sebastián IFF 2002 – nagroda publiczności, São Paulo IFF 2002 – nagroda publiczności, Vancouver IFF 2002 – najbardziej popularny film, Independent Spirit Awards 2003 – najlepszy dokument, César 2003 – najlepszy film zagraniczny

Opis filmu

Zabawy z bronią spowodowały wielki wybuch międzynarodowej sławy Michaela Moore’a. Filmowiec, który zadebiutował nagradzanym na całym świecie filmem dokumentalnym Roger i ja, przez całą dekadę lat 90. szukał dla siebie miejsca. Realizował nagradzane programy telewizyjne, próbował kręcić komedie fabularne, pisał artykuły i książki, w których atakował amerykańskie korporacje. Znany był w świecie anglosaskim, ale do światowej widowni trafił dopiero Zabawami z bronią.

W tym pamflecie o prawie posiadania broni i jego konsekwencjach są wszystkie cechy stylu Moore’a, pozytywne i negatywne: aktualny temat, obecność na ekranie samego reżysera z ciągłym komentarzem, autentyczny entuzjazm twórcy i jego duże poczucie humoru, ale też demagogia i populistyczne chwyty pod publikę. I jako filmowiec, i jako publicysta Moore ma tylu zwolenników, co wrogów.

Zabawy z bronią stały się w 2002 roku najbardziej kasowym dokumentem w historii. Już samo to pokazuje, że Moore trafił z tematem. Ale w przypadku jego filmów równie ważny jak temat jest ton opowiadania. Niewielu dokumentalistów potrafi z taką swadą, dowcipem i entuzjazmem mówić o rzeczach ważnych. Po seansie jego filmów można narzekać na socjotechniczne sztuczki twórcy, można krytykować go za chwyty rodem z radzieckiej agitki, ale trudno zaprzeczyć, że wciągnął widza do dyskusji. A w końcu w dokumencie walczącym o lepszy świat właśnie o to chodzi, żeby seans nie zakończył się wzruszeniem ramionami.

Michał Chaciński

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera