English
Opis filmu
Seanse
22 lipca, 10:15
Helios 8
24 lipca, 10:15
Helios 9
  Metka
Czy chcesz obejrzeć ten film?
tak!niemoże
Zapisz
Udostępnij opis
Metki innych
zielone: 89
żółte: 36
czerwone: 34
Aj, koniecznie! :)
~ Basik90
przewspaniały!
~ mnemmosyne
widziałam! jak się uda, to obejrzę ponownie! genialny!
~ rork1
Fantastyczny Pan Lis
The Fantastic Mr. Fox
reż. Wes Anderson / USA, Wlk. Brytania 2009 / 87’
napisy: polskie

Obsada

(głosy / voices) George Clooney, Meryl Streep, Jason Schwartzman, Bill Murray, Michael Gambon

nagrody

Las Vegas Film Critics Society Awards 2009 – najlepszy film animowany, najlepszy film familijny, Los Angeles Film Critics Association Awards 2009 – najlepsza animacja, New York Film Critics Circle Awards 2009 – najlepszy film animowany, San Francisco Film Critics Circle 2009 – najlepszy scenariusz adaptowany, San Diego Film Critics Society Awards 2009 – najlepszy scenariusz adaptowany

Opis filmu

Chciałoby się powiedzieć: fantastyczny pan Wes. Anderson to bodaj najoryginalniejszy głos w amerykańskiej komedii od kilkunastu lat. Uprawiana przez niego komedia charakterów, w której nie ma oczywistych puent i chwytliwych one-linerów, należy do najtrudniejszych i raczej niewdzięcznych podgatunków, skazanych na niszową, inteligencką widownię.

Na poziomie fabularnym każdy jego film to dramat – nieszczęśliwi, zagubieni, sfrustrowani i często niezdolni do empatii ludzie bezskutecznie szukają w sobie nawzajem pocieszenia. Ale scenografia, aktorstwo, dziwna sztywność ruchów, muzyka, sposób kadrowania czy absurdalność sytuacji zmieniają każdy film w tragikomedię. Filmy Andersona potwierdzają starą prawdę, że komedia to tragedia plus czas, czy w tym przypadku – raczej tragedia plus timing. Komediowy timing Andersona jest osobliwy, ale zwykle skuteczny.

To zresztą chyba najlepsze określenie dla Fantastycznego Pana Lisa: film osobliwy. Anderson zekranizował powieść Roalda Dahla i z historii o sprytnym lisie zrobił opowieść o kryzysie wieku średniego. Zastosował przy tym technikę animacji poklatkowej z prawdziwymi kukiełkami. Wrażenie jest jednocześnie oryginalne i znajome – to tradycyjne dla Andersona tematy, typowy dla niego tragikomiczny ton, ale przeniesienie ich do świata zwierząt i specyficzna animacja powodują, że powstał film jakby z innego czasu. W Ameryce pisano, że to kukiełkowy Bergman. Chyba niepotrzebnie szukają odniesień pod innymi adresami. W Panu Lisie pan Wes mówi własnym głosem.

Michał Chaciński

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera