English
Główna

Gena RowlandsGena Rowlands
Aktualności
23 paź 10
Sobotnie typy Romana Gutka

Na co wybrałby się w sobotę do kina Roman Gutek? Z pewnością na nowy film Billa Morrisona Iskra Boża / Spark of Being. Reżyser znany nowohoryzontowej publiczności jeszcze z Cieszyna, gdzie oglądaliśmy jego film Decasia, powrócił z kolejnym projektem found footage. Wykopując z głębin filmowych archiwów butwiejące, zniszczone fragmenty taśm, Morrison skleił je w całość i ożywił. Dyrektor AFF poleca również filmy Johna Cassavetesa, nie tylko ze względu na ich mistrzostwo, ale również jakość odrestaurowanych kopii, które sprowadziliśmy specjalnie na festiwal. Już dzisiaj warto zarezerwować wejściówki na jutrzejszy poranny pokaz Gerry'ego w reżyserii Gus Van Santa (DEKADA NIEZALEŻNYCH). To minimalistyczny film, przypominający o tym, że w kinie niezależnym nadal dzieją się ciekawe eksperymenty narracyjne, które warto zobaczyć.

Dzisiaj będziemy rozmawiać o amerykańskim filmie dokumentalnym. Wojciech Orliński, dziennikarz "Gazety Wyborczej", poprowadzi dyskusję z twórcami filmów dokumentalnych prezentowanych w konkursie AMERICAN DOCS. Artyści opowiedzą o polityczno-społecznych realiach amerykańskiego świata i branży produkcyjnej w USA. W dyskusji wezmą udział Jennilyn Merten i Tyler Measom - Synowie marnotrawni / Sons of Perdition oraz Chuck Workman reżyser filmu Wizjonerzy / Visionaries. Klubogaleria Szajba, ul. Św. Antoniego 2-4, godz. 12.00. Wstęp wolny. Zapraszamy!

Sobota to również dzień spotkań i prelekcji z twórcami filmowymi i filmoznawcami, odbywającymi się przed projekcjami w Kinie HELIOS. Dzisiaj spotkanie z Paulem Gordonem reżyserem, producentem, aktorem i montażystą filmu Szczęśliwy poeta / The Happy Poet, czy Billem Morrisonem twórcą filmu Iskra Boża / Spark of Being. Miłośnicy niezależnej twórczości Johna Cassavetesa będą mieli okazję spotkać się z amerykanistką Urszulą Tes oraz z Elżbietą Durys, filmoznawczynią, które opowiedzą o trzech filmach, które łączą rewelacyjne kreacje głównej aktorki amerykańskiego twórcy - Geny Rowlands. Kolejno: Gloria, Kobieta pod presją / A Women Under the Influece, Premiera / Opening Night.

Warto również zajrzeć do sklepu festiwalowego, który mieści się w Kinie HELIOS. Festiwalowiczom, których uwiodło kino z Nowego Świata, polecamy kultowe amerykańskie powieści. W sprzedaży Fight Club i Udław się Chucka Palahniuka oraz Requiem dla snu Huberta Selby'ego.

Moje AFF
Strona archiwalna 1. edycji (2010 rok)
Przejdź do strony aktualnej edycji festiwalu:
www.americanfilmfestival.pl
Nawigator
październik 2010 (1. edycja)
PWŚCPSN
1819 20 21 22 23 24
Skocz do cyklu
Szukaj
filmu / reżysera / koncertu:
© Stowarzyszenie Nowe Horyzonty 2010-2011
aff@snh.org.pl
www.americanfilmfestival.pl
realizacja: Pracownia Pakamera